Dolský mlýn

Dolský mlýn je v současné době romanticky vyhlížející zříceninou kamenného mlýna. Byl opuštěn po roce 1945 a mnoho turistů si sem našlo cestu. Nad Divokou a Edmundovou soutěskou leží proti proudu úsek Ve Strži, zakončený pod Dolským mlýnem. Od Dolského mlýna se pak dále proti proudu nachází Ferdinandova soutěska a pokračuje až k Srbské Kamenici. Dříve se zde také jezdilo na loďkách, ale turistická atrakce musela skončit, protože divoká řeka má rychlý a prudký spád. Vstup do ní je v současnosti zakázán.

Dolský mlýn najdete v Národním parku České Švýcarsko, blízko soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé. Jde o přibližnou vzdálenost 1,2 km na východ od Kamenické Stráně. Ve své funkční podobě jste ho mohli spatřit ve slavné pohádce Pyšná princezna. Během natáčení Pyšné princezny došlo k několika úpravám stavby i okolí. Lepenková střecha byla vyměněna za došky. Nešťastným návrhem se stalo zbourání protější budovy hotýlku, která překážela v záběrech.

V nedávné době se stal dějištěm dalších scén z pohádky Peklo s princeznou. Asi 500 m od Dolského mlýna najdete památný strom Královský smrk s obvodem kmene okolo tří metrů a výškou 27 metrů. Je starý více jak 180 let.

K Dolskému mlýnu se můžete vypravit po celý rok, vede k němu žlutě značená turistická stezka. Na procházku se k němu můžete vydat z obce Jetřichovice nebo z Vysoké Lípy. Nejbližší vlaková zastávka je ve městě Česká Kamenice, odkud rovněž vedou značené turistické trasy.