Pavlínino údolí

Pavlínino údolí je rovněž označováno jako Pavlínino. Přibližně 3,5 km dlouhé kaňonovité údolí bylo stvořeno říčkou Chřibská Kamenice v křídových pískovcích, nacházejících se mezi Studeným, Rynarticemi a Jetřichovicemi. Začátek údolí je situován pod bývalou osadou Na Potokách a dál vede jižně. Následně se stáčí u soutoku se Studeným potokem a pak do obce Všemily. Do Pavlínina údolí se dostanete z Jetřichovic po červené nebo zelené turistické značce, přičemž se zelená trasa posléze odděluje a vede jinudy. Půjdete okolo Grieselova mlýna a vodní nádrže Pavlínka. Zpřístupněna je větší část údolí. Až dorazíte k rozcestníku, červená pokračuje k obci Studený a začíná tady modrá turistická značka ve směru na Rynartice. Po povodni 2010 musely být tři mostky nahrazeny novými lávkami. Údolí projdete zcela bez problémů.

Přírodní rezervace Pavlínino údolí je zaplněno mnoha druhy chráněných rostlin. V údolí nechybí pískovcové skály porostlé borovicemi. Břehy říčky lemují jasany, vrby a olše. V rezervaci se klidně můžete střetnout i s horským kamzíkem, mihulí a pstruhem potočním, s ledňáčkem říčním, čápem černým a vodním netopýrem.

Cestou se zastavte u bývalého Grieselova mlýna, pojmenovaném po původním majiteli. Mlýn fungoval už od 17. století a o dvě století později byl přádelnou nití. V současnosti budova slouží pro školy v přírodě. Mlýn se poháněl vodou z náhonu částečně vytesaného do skály. U mlýna se nachází Grieselův rybník a kousek za ním v údolí objevíte skalní výklenek nazývaný Rusalčina jeskyně. Naproti Grieselovu mlýnu zahlédnete 80 m vysoký skalní ostroh Grieselhorn s železným zábradlím a větrnou korouhví k určování směru větrů. Z vrcholu je pěkný výhled na Jetřichovice.