Königstein

Stolová hora pod Königsteinem se nachází kousek za českými hranicemi. Musíte zajít do regionu Saské Švýcarsko. Jedná se o vzdálenost asi 15 km od Hřenska. Celkově je stavba Königstein dost rozlehlá a mohutná. Stačí pohled z dálky a bude vám jasné, že zdolávání nebude nic snadného. Nemusíte se bát, pevnost Königstein myslí na pohodlí turistů a k dispozici tady máte hned dva výtahy k přepravě.

Co na Vás na pevnosti čeká

Na prohlídku si vyhraďte aspoň půl dne, nejlépe den celý. Spojte ho třeba s návštěvou některé restaurace s typickými saskými specialitkami. Skalní plošina vám okamžitě odhalí více jak padesát kousků různých staveb a stavbiček po celém areálu. Pochopitelně je z pevnosti nádherný pohled do okolí. Podíváte se z výšky do údolí kolem řeky Labe, na Saské Švýcarsko i východní výběžky oblasti Krušné hory. Jednou z vašich tras může se může stát ta okolo hradeb z pískovcového kamene, která je dlouhá asi dva kilometry a bude se na ní střídat jeden výhled lepší než druhý.

Kromě hradeb se podíváte na Červený most, Roh s věží, Hrad Jana Jiřího, hladomornu, sklad dělostřelectva, posádkový kostel, Kasárna, Králův noc, do Klenotnice, na Novou zbrojnici, Studniční dům, Friedrichsburg, Plošinu dubu blesků, na strážní věže a do skladiště proviantu (Magdalenina hradu). Velmi zajímavý je historický vinný sklep Fasskeller s podrobnostmi o historii a gigantických sudech na víno. Prozkoumáte i sbírku saských děl od 15. do poloviny 18. století, kde vyniká „Líná Magda“ – dělo obrovských rozměrů.