Obec Jetřichovice a okolí

Poznejte blíže jedno z hlavních turistických center Českého Švýcarska. Malebná obec Jetřichovice leží při potoku Jetřichovická Bělá. Její vznik sahá až do 14. Století. Váže se k blízkému skalnímu hradu Falkenštejn, který byl vybudován na ochranu České silnice, obchodní cesty spojující Čechy se Saskem a Lužicí.

Ideální poloha penzionů, rodinná atmosféra a krásná příroda. Co víc si přát – Ubytování Jetřichovice – České Švýcarsko na dosah.

Dík patří rodu Kinských

Dnešní obec tvoří čtyři, dříve samostatné vsi – Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Ty v minulosti patřily rodům Michaliců, Berků z Dubé, Vartenberkům a Kinským. A byli to právě Kinští, kteří se v 19. století zasloužili o zpřístupňování tamního panství. Byly vybudovány cesty, mosty a vznikla řada zajímavých výletních míst. Zástupce rodu Kinských dodnes připomínají názvy tří vyhlídkových míst – Mariina vyhlídka, Rudolfův kámen a Vilemínina stěna.

Kde se ukrývají trpaslíci?

V obci stojí kostel sv. Jana Nepomuckého s přilehlým hřbitovem a řada staveb lidové architektury, které se připomínají pohádkové chaloupky. Při silnici z Jetřichovic do Rynartic se tyčí Trpasličí skála s vytesanými reliéfy 7 trpaslíků a Sněhurky, dílo místního lidového umělce. Cesta z Rynartic na Chřibskou nabízí pohled na skalní kapli vybudovanou díky skláři F. Weidlichovi.

K vyhlídkám, na Tokáň a do romantického údolí

K vyhlídkám v Jetřichovických skalách vede z obce červená značka. Nejprve míjí dlouhodobě uzavřený areál dětské ozdravovny, zřízené Tomášem Garriguem Masarykem pro chudé a nemocné děti. Z červené trasy před vyhlídkou Rudolfův kámen vede žlutě značená cesta ke srubům na výletním místě Na Tokáni. Sruby dříve poskytovaly zázemí a odpočinek panstvu při lovu tetřevů, dnes sloužící jako ubytovací a stravovací zařízení. Nedaleko Jetřichovic se rozkládá Pavlinino údolí, bohaté na krásná přírodní zákoutí, kde můžete potkat řadu vzácných živočichů. Ve Všemilech je k vidění budova školy z roku 1785 a jedinečná, do skály tesaná kaple sv. Ignáze.

V Jetřichovicích je řada ubytovacích a stravovacích zařízení. Můžete posedět v některém z penzionů, nebo třeba v bistru, které na vás čeká hned na začátku červeně značené trasy. Při hlavní silnici v blízkosti autobusové zastávky je umístěno turistické centrum, kde se vám rádi poskytnou řadu dalších užitečných a zajímavých informací.

Kde Jetřichovice naleznete?