Skalní most Bastei

V Saském Švýcarsku jde hlavně o prozkoumávání různých skalních útvarů, bývalých skalních hrádků, údolí kolem řeky Labe, stolových hor a desítek možností k ohromujícím vyhlídkám. K nejnavštěvovanějším vyhlídkám Saského Švýcarska je Bastei, ležící okolo patnácti kilometrů od Hřenska.

K Bastei se dostanete tedy od Hřenska, auto zaparkujete na centrálním parkovišti a dál vás čeká přibližně 10 minut k k první vyhlídce. Druhou možností je se sem vypravit z lázeňského městečka Kurort Rathen. Musíte se přepravit přívozem z jedné části Kurort Rathen od druhé. Výšlap k vyhlídce Bastei vám dá zabrat, ale námaha vám bude nahoře úplně jedno – výhled vás naprosto ohromí. Celá trasa je dobře značena cedulemi – půjdete po označení Basteiaussicht. Procházka trvá kolo jedné hodiny. Budete stoupat lesem a mezi skalami.

Díky perfektním vyhlídkám spatříte přilehlé okolí. Některé trasy s vyhlídkami jsou zpoplatněné a občas i náročnější a určené pro větší odvážlivce. Z vyhlídek je pěkná na krajinu s Liliensteinem, Königsteinem, Pfaffensteinem a na řeku Labe, kde plují lodě, lodičky a parníky. Úžasný je kamenný most Basteibrücke. Nevynechte ani skalní hrad Neurathen. Do současnosti se z něho sice moc nezachovalo, ale i tak vás dokáže dostatečně zaujmout. Hrad je stvořen z několika skalních bloků s výhledy. Na prohlídkové trase uvidíte místnosti vytesané do skal, středověký katapult, vodní nádrž a nálezy ze zdejších vykopávek.